Що таке дивертикульоз?

Дивертикульоз – це поява опуклих утворень на стінках товстого та тонкого кишківника. Ці освіти з наукового називають дивертикулами. Дивертикули можуть утворитися як у тонкій, і на товстій кишці. Вони бувають як уродженими, так і набутими внаслідок різних причин.

Складність цієї хвороби полягає в тому, що вона може протікати абсолютно безсимптомно. Симптоми виявляються вже на стадії запального процесу, що вимагає негайного звернення до лікаря.

Бути здоровим не соромно!
Причини виникнення дивертикульозу

Більшість фахівців сходяться на думці, що причиною утворення дивертикулів є підвищення тиску в просвіті кишки (наприклад, хронічний запор, підвищена газоутворення), що призводить до випинання слизової оболонки через «слабкі» місця в стінці кишки, а саме через місця проходження крізь неї судин. Деякі фахівці говорять про порушення будови сполучної тканини, що сприяє ослабленню стінки кишки.

Головну роль в утворенні дивертикулів грає зменшення кількості рослинної їжі в раціоні та переважання в харчуванні м’яса та борошняних страв, що призводить до утворення калових мас меншого об’єму та більшої щільності, викликаючи додаткове навантаження на стінку кишки.

Пам’ятайте, що час – дуже важливий ресурс. Коли ви займалися самолікуванням, лікар уже міг зупинити прогрес хвороби. Іноді ці хвилини чи дні навіть можуть коштувати життя пацієнтові.

Симптоми дивертикульозу

Як ми вже сказали, хвороба може протікати безсимптомно, якщо не дійшла до стадії запалення. У разі, навіть якщо дивертикулез виявлять при колоноскопії, УЗД чи інших методах дослідження, пацієнту не призначають якогось спеціального лікування, оскільки у цьому немає потреби.

Рекомендується більш уважно стежити за своїм способом життя і харчуванням, а також час від часу повторювати дослідження і консультуватися з лікарем, щоб відстежити динаміку поширення утворень.

Вже на стадії запалення людина може відчути сильну нудоту та слабкість, може виникнути блювання. Також спостерігаються: підвищення температури тіла, запори, частішає подих і серцебиття, біль у животі з лівого боку. Якщо відкрилася внутрішня кровотеча, то пацієнт відчуває слабкість, гострий біль по всьому животу і калі з’являється домішка крові. За таких симптомів слід негайно зателефонувати лікарю або викликати швидку допомогу.

Лікування дивертикульозу

Найперше, що необхідно зробити при лікуванні будь-якої хвороби — це поставити правильний діагноз. Це основна запорука успіху. Діагноз зможе поставити лише лікар на підставі результатів необхідних досліджень.

При відчутті симптомів дивертикульозу пацієнту найчастіше призначають медикаментозне лікування, обов’язкове дотримання дієти та режиму харчування.

На більш серйозних стадіях лікар виписує антибіотики і, можливо, навіть хірургічне втручання.

Постоленко Микола Дмитрович

    Завідувач відділення
    Стаж роботи 23 роки
    Кандидат медичних наук, доцент
    Вища кваліфікаційна категорія
    Автор:
    135 наукових робіт,
    2 патентів України на винаходи,
    2 науково-методичних посібників,
    2 методичних рекомендацій,
    2 нововведень