Соромлюся запитати...

Для середньостатистичної людини є теми, на які незручно говорити, і лікарі, до яких незручно звертатися. Наприклад, люди соромляться йти до проктолога. Внаслідок цього до 50% дорослого населення страждає від геморою та інших проктологічних захворювань (а їх багато).

Страх в очах пацієнтів помітно вже на етапі очікування на прийом. Запевняю вас, проктологи не страшні, а звичайні лікарі, як кардіологи, терапевти чи офтальмологи. І чим довше через страх пацієнт відкладає прийом, тим складніше потім боротися з наслідками. Залиште свої страхи та сумніви і не соромтеся ставити проктологу свої запитання.

Подивіться на часті та не дуже часті запитання наших пацієнтів і, можливо, ви одразу знайдете відповіді на ваші запитання.

Ніколи не був у проктолога, хвилююсь. Чи треба якось готуватись?

Залежно від стану організму, кожній людині можуть бути надані рекомендації щодо підготовки до відвідування проктолога. Основне завдання для пацієнта – очистити пряму кишку від калових мас, а також подбати, щоб інші відділи кишківника були спорожнені. Для цього необхідно заздалегідь перейти на рекомендовану дієту і провести процедуру очищення прямої кишки.

У деяких випадках підготовку можна не робити. Якщо ви звертаєтеся до фахівця через гострий біль в області заднього проходу або при сильній кровотечі, то підготовка не потрібна.


Скажіть будь ласка, які симптоми є приводом для візиту до проктолога?

Основними симптомами, через які варто негайно звернутися до проктолога, є наявність болю або крові при дефекації, відчуття неповного випорожнення, випадіння та появи утворень-«вузлів» у періанальній області, виділення слизу або гною з анального каналу, запори, проноси, метеоризм, а також ускладнена дефекація. Важливо відзначити, що сучасна проктологія допомагає у всіх випадках, незалежно від стадії захворювання. Головне – досвід і знання лікаря, який підбере правильний метод лікування, враховуючи всі особливості пацієнта.


Чи необхідно відвідувати проктолога за відсутності скарг?

В Європі та Америці колоноскопія давно стала обов’язковим обстеженням після 45-50 років. Воно проводиться один раз на 5 років. Цей метод дозволяє виявити і попередити розвиток багатьох захворювань прямої кишки. Тому ми настійно рекомендуємо не чекати поки “заболить”, а дбати про здоров’я своєчасно!


Чи може геморой пройти сам по собі без лікування?

Ні, без лікування він зникнути не може. Гемороїдальні вузли не мають схильності до зменшення, а навпаки з часом лише збільшуються. Медикаментозне лікування сповільнює цей процес і, у разі гострого геморою, лише зменшує його симптоми.


Чи можна відвідувати проктолога під час місячних?

Ви можете потрапити на прийом до проктолога в ці дні, використовуючи спеціальні засоби гігієни (тампон). Головне, щоб Ви відчували себе комфортно, а лікареві це не завадить провести огляд. Але при рясних виділеннях відвідування краще перенести.


Чи існують народні методи лікування геморою?

У своїй практиці лікарі-проктологи використовують народні методи лікування, але лише як допоміжні. Наприклад, ванни з ромашкою, календулою, корою дуба, свічки з прополісом і т.д. Проте існує безліч методів народної медицини, які не тільки не допомагають, а й відверто шкодять людині. Наприклад, таке лікування може спричинити хімічні опіки та алергічні дерматити після обробки меновазином, йодом та іншими агресивними засобами. Але найнебезпечніше в такому самолікуванні те, що часто людина, захопившись тимчасовим ефектом, переводить захворювання з гострої фази в хронічну, яку лікувати набагато складніше. А ще гірше, що люди, які страждають на рак прямої кишки, помилково вважають, що лікують геморой і втрачають дорогоцінний час. Народні засоби можна використовувати за умови їхньої безпеки і ТІЛЬКИ після проктологічного обстеження.


Чи довго лікувати геморой?

Нині все залежить від того, як вчасно Ви звернулися до проктолога. На ранніх стадіях геморой лікується недовго і не боляче, тому рекомендуємо звертатися до лікаря при перших найменших симптомах.

Сучасна малоінвазивна лазерна хірургія дозволяє позбутися геморою акуратно, швидко і безболісно, навіть у занедбаних стадіях. При чому, відразу після операції пацієнт може йти додому.


Проблема дуже делікатна і хотілося б отримати онлайн консультацію. У мене, мабуть, з'явилася анальна тріщина і це сталося під час сексу. Скажіть, чи є обов'язковою операція чи існує медикаментозне лікування?

Для встановлення точного діагнозу необхідна очна консультація у проктолога, так як тріщина може бути як у гострій, так і в хронічній стадії загострення. Після огляду лікар визначить потрібний курс лікування. Чекаємо Вас на прийомі в нашій клініці у зручний для Вас час.


Що таке парапроктит, які у нього симптоми та як він лікується?

Гострий парапроктит – це гнойне запалення в тканинах навколо прямої кишки через попадання інфекції. При парапроктиті пацієнти відчувають гострий біль в области прямої кишки, проміжності або тазу, який весь час посилюється, мають запори. Запальний процес призводить до підвищення температури тіла, порушення апетиту, слабкості та млявості. Якщо вчасно не звернутися до лікаря-проктолога та не прооперуватися, можуть бути дуже серйозні проблеми. Інфекційний процес може поширитися по всій клітковині, а звідти – на органи малого тазу. У запущених випадках це приводить до перитоніту і сепсису.
Лікування гострого парапроктиту тільки хірургичне. Операція повинна бути виконана найближчі години після встановленого діагнозу. Затягування з операцією не тільки погиршує стан хворого, але й ускладнює прогноз, тому що загрожує небезпекою поширення гнійного процесу, що руйнує стінки прямої кишки.
Своєчасна діагностика парапроктиту дозволяє вилікувати хворобу та не допустити рецидивів у майбутньому. Для профілактики потрібно не запускати інши проктологічні захворювання: геморой, анальні тріщини тощо.


Чи завжди при парапроктиті утворюється нориця прямої кишки?

Ні, не завжди. Нориці прямої кишки утворюються лише у частини хворих з парапроктитом, і на сьогоднішній день немає методу, який міг би достовірно визначити, виникне нориця чи ні.


Які методи лікування геморою ви застосовуєте у своїй практиці?

Для терапії проктологічних захворювань сьогодні застосовуються передові методики, вибір яких залежить від стадії захворювання. На 1-2 стадіях – це консервативна медикаментозна терапія; на 2-3 стадіях найчастіше застосовуються малоінвазивні методики та радіохвильове втручання, яке дозволяє досягти результатів з першої процедури з мінімальною травматичністю. Робота наших лікарів забезпечує максимальну точність маніпуляцій, виключає кровотечі та мінімізує ризики утворення післяопераційних рубців.
Тому пацієнт може розраховувати на швидке одужання та виписку з клініки вже за 2-3 дні. На 4 стадії захворювання – це метод оперативного втручання, поєднаний з використанням сучасних препаратів та процедур.


Як часто потрібно відвідувати лікаря проктолога?

Зважаючи на те, що існують захворювання прямої кишки, що протікають безсимптомно, відвідування лікаря-проктолога необхідно запланувати один раз на рік або хоча б один раз на п’ять років. Для пацієнтів старше 50 років і пацієнтів, у яких батьки страждали на онкологічні захворювання прямої кишки обов’язково відвідування проктолога один раз на рік.


Чи може геморой спровокувати рак прямої кишки?

Геморой не є передраковим захворюванням. До хвороб, що передують онкологічним процесам у прямій кишці відносяться поліпи, неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона.