

Що таке енкопрез?
Нетримання калу (енкопрез) – це нездатність контролювати дефекацію, що призводить до мимовільного випорожнення. Деякі люди відчувають раптову потребу в туалеті, але не можуть дійти до нього вчасно. Це відомо як гостре нетримання калу. В інших людей не виникає жодних відчуттів перед тим, як спорожнити кишківник, що називається пасивним нетриманням або пасивним спорожненням кишківника. Також може спостерігатися незначне спорожнення кишечнику під час відходження газів.
Деякі люди стикаються з нетриманням калу щодня, тоді як в інших це трапляється лише час від часу (наприклад, під час діареї).
Вважається, що 1 з 12 людей у якийсь момент свого життя буде зачеплений цим захворюванням. Воно може вражати людей будь-якого віку, хоча частіше трапляється у літніх людей. Енкопрез також зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків.
Що є причиною нетримання калу?
У багатьох випадках причиною є діарея, закреп або ослаблення м'яза, що контролює задній прохід. Причиною також можуть стати хронічні захворювання, такі як діабет, розсіяний склероз і деменція.
- Діарея. Рідке, водянисте випорожнення набагато складніше утримувати м'язами, ніж тверде. Згодом часта діарея може призвести до ослаблення м'язів прямої кишки й ануса.
- Закреп. Часті напади закрепу також можуть послабити м'язи прямої кишки й ануса. Натужування під час дефекації може призвести до пошкодження нервів. При хронічному закрепі рідкі частини випорожнень можуть просочуватися навколо застряглого твердого стільця, що призводить до нетримання.
- Пошкодження м'язів може статися під час важких вагінальних пологів, коли лікарям доводиться робити невеликий надріз, щоб зробити більший отвір для виходу дитини. Хірургічне втручання в ділянці ануса або прямої кишки також може спричинити пошкодження м'язів, що призводить до нетримання калу.
- Пошкодження нервів. Багато що з того, що може пошкодити ваші м'язи, також може пошкодити нерви, які контролюють їхній рух. Це включає в себе нерви, які контролюють «ректальний рефлекс» – сигнал, який повідомляє, що пора йти в туалет. Кілька хронічних захворювань, що впливають на ваші нерви, збільшують ризик нетримання калу. Надмірне використання проносних засобів також може пошкодити ці нерви.
- Нездатність прямої кишки розтягуватися. М'язи прямої кишки мають бути еластичними, щоб утримувати кал. Якщо вони недостатньо еластичні, кал може просочуватися. Стани і процедури, що спричиняють рубцювання, можуть перешкодити розтягуванню прямої кишки. Рубцева тканина не така еластична, як здорова тканина. Наприклад, хвороба Крона (як і променева терапія) може призвести до утворення рубців, які перешкоджають розтягуванню.
- Пролапс тазових органів – це коли ослаблені м'язи таза не можуть повністю підтримувати ваші тазові органи. До цих органів належать пряма кишка, піхва, матка і сечовий міхур. У результаті органи зісковзують або провисають. Випадання прямої кишки відбувається, коли пряма кишка випадає в анус. Ректоцеле відбувається, коли пряма кишка зісковзує на задню стінку піхви. Обидві форми пролапсу можуть призвести до нетримання калу.
- Нетримання калу може виникнути у будь-якої людини, але ризик вищий залежно від віку. Нетримання калу частіше трапляється в людей, старших за 65 років. М'язи природним чином слабшають із віком. Проте, хоча ризик вищий, нетримання калу не є природною частиною старіння.

Микола Дмитрович
- Завідувач відділення
- Стаж роботи 25 років
- Кандидат медичних наук, доцент
- Вища кваліфікаційна категорія
-
Автор:
- 124 наукових робіт,
- 2 патентів України на винаходи,
- 2 науково-методичних посібників,
- 2 методичних рекомендацій,
- 2 нововведень

Як лікується і контролюється нетримання калу?
Залежно від того, що викликає нетримання калу і наскільки воно серйозне, вам може знадобитися операція, терапія або препарати. У деяких випадках ви можете контролювати нетримання калу, змінивши спосіб життя.
Зміни в харчуванні
Ви можете змінити те, що ви їсте і п'єте, щоб впоратися з нетриманням, пов'язаним із діареєю або закрепом. У разі діареї уникайте продуктів, які можуть розріджувати випорожнення або викликати позиви до дефекації. У разі закрепів вживайте в їжу більше продуктів, багатих на клітковину, і пийте більше води.
Тренування м'язів тазового дна
Вправи і тренування тренують ваше тіло, щоб краще контролювати дефекацію. Деякі типи ви можете виконувати вдома. Інші ви робите під керівництвом фізіотерапевта.
Ліки
Ліки включають протидіарейні препарати і ліки, які лікують закрепи, такі як проносні засоби, супозиторії або клізми. Не приймайте ліки, не проконсультувавшись попередньо з лікарем. Перш за все, лікар з'ясує причину нетримання калу і зробить призначення.
Операція
Основним хірургічним методом лікування є сфінктеропластика. Сфінктеропластика – це операція з відновлення пошкоджених м'язів і нормальної функції анального сфінктера. Хірург видаляє частину м'язової тканини, а краї м'язів накладає один на одного і зшиває. Це забезпечує додаткову підтримку м'язам, що робить їх сильнішими. Час відновлення після операції займе деякий час. Можливо, вам доведеться обмежити активність протягом 6 тижнів, але багато пацієнтів можуть повернутися до звичайного розпорядку дня невдовзі після операції.
для Вашого здоров'я!
Куди звертатись за допомогою?
Як правило, люди не звертають увагу на дискомфорт, біль, і найчастіше, просто терплять або п'ють знеболювальні, виходячи з власних здогадів. Ці дії і призводять до сумних та можливо невиправних наслідків.
У відділенні проктології займаються всіма питаннями, пов'язаними з товстим кишківником. Вас проконсультують, ви одразу пройдете потрібні обстеження і вам підберуть правильне лікування.
Наші лікарі роблять все можливе, щоб полегшити життя пацієнтам із хворобами кишківника. Фахівці працюють із застосуванням сучасних схем діагностики та лікування проктологічних захворювань, що забезпечує ефективність та швидкість у досягненні позитивного результату.
Як записатися на прийом до проктолога?
Якщо ви маєте проблеми, не можна відкладати обстеження. Для отримання консультації зв'яжіться з нами будь-яким зручним способом.
Консультації та обстеження проводяться за попереднім записом, що виключає чергу та очікування. Висновки, результати аналізів, ректоскопії, рекомендації з лікування видаються на руки пацієнту.
Будьте здорові та уважні до себе та своїх близьких!
Залишились питання?
Ви можете залишити свої контактні дані у формі нижче та ми обов'язково відповімо вам найближчим часом.